Milí účastníci zjazdu,
srdečne vás pozývame na workshop spoločnosti Metrohm, ktorý je našou novinkou a ako súčasť 77. Zjazdu chemikov vám prináša jedinečnú možnosť objaviť a vyskúšať nové moderné technológie. Metrohm je svetovým lídrom v oblasti presných analytických technológií a už desaťročia prináša inovácie najmä v titrácii, iónovej chromatografii, voltamperometrii a Ramanovej spektroskopii.

Na workshope vám odborníci spoločnosti predstavia najnovšie analytické riešenia, získate prístup k špičkovým technológiám a tak isto príležitosť zoznámiť sa s najnovšími inováciami a to nielen v oblasti analytickej chémie.

Workshop je príležitosťou pre priame zapojenie sa účastníkov, naučíte sa optimalizovať svoje analýzy a môžete konzultovať svoje konkrétne výzvy a hľadať riešenia s odborníkmi.

Workshop je zameraný na široké spektrum chemických disciplín. Predstavené témy a metódy nachádzajú uplatnenie vo všetkých oblastiach chémie, od organickej a anorganickej syntézy, cez materiálovú chémiu, environmentálne analýzy, farmaceutický a potravinársky priemysel, až po elektrochémiu a výskum nových materiálov.

Tešíme sa na vašu účasť,
Peter Barath, Metrohm Česká republika
Milan Láska, Metrohm Slovensko
Monika Jerigová, Slovenská chemická spoločnosť

Témy workshopu

Elektrochemická impedančná spektroskopia (EIS) je široko používaná multidisciplinárna technika na charakterizáciu správania zložitých elektrochemických systémov. Výhodou EIS, oproti „tradičným“ elektrochemickým technikám, je schopnosť izolovať a rozlíšiť vplyv rôznych fyzikálnych a chemických javov pri aplikovanom potenciáli. Uvedieme vás do problematiky EIS pri charakterizácii povrchových dejov v reálnom čase a chemických procesov v batériách. Zistite, ako správne postupovať pri meraní a interpretácii EIS spektier.

Robotizácia analytického laboratória, nahliadnite do budúcnosti analytického laboratória.
Prekonali sme limity existujúcich automatizačných riešení pre titráciu a nielen pre ňu. Vyskúšajte, ako sa dá robotizovať potenciometrická titrácia, meranie pH, vodivosti a iných parametrov.

Laboratórna Ramanova spektroskopia je alternatívou ku konfokálnym Ramanovým a FTIR mikroskopom na rýchlu identifikáciu polymérnych materiálov. Predvedieme vám toto zariadenie v praxi pri stanovení mikroplastov. Uvidíte aj náš najnovší infračervený ručný Ramanov spektrometer, umožňujúci merať neznáme vzorky aj cez obalový materiál. 

V poslednej dobe je veľmi rozšírená laboratórna technika na analýzu iónov v pitných a odpadových vodách. Okrem vodivostného detektora vám ukážeme aj detektory ako ELCD alebo UVVIS. Vyskúšajte si stanovenie iónov v reálnych vzorkách vôd.

Skenovacia elektrochemická mikroskopia (SECM) je elektroanalytická technika schopná zobraziť topografiu substrátu a lokálnu reaktivitu s vysokým rozlíšením. Táto technika má široké využitie pri výskume povrchových úprav a korózie, batérií, senzorov a biosenzorov, aj katalýze.  Ukážeme a predvedieme vám analýzy povrchov pomocou SECM.